Emoční upíři a jak se jim bránit
Emoční upíři a jak se jim bránit
Jste velmi empatiční a vnímavý. Jste ochotní naslouchat. Máte někdy pocit, že jste jak houba a nasajete všechny emoce ze svého okolí? Jste ideální "kořistí" pro tzv. emoční upíry.
Emoční upíři jsou všude mezi námi. Mohou to být kolegyně či kolegové z práce. Kamarádi. Příbuzní. Na první dojem mohou být velmi bystří, talentovaní a charismatiční. Ale zároveň velmi nebezpeční. Oni si toho většinou nejsou vědomi. Jestliže to dělají vědomně, většinou tak posilují svoje ego a cítí se pak silněji a lépe. Někdy začnou být tito lidé na energii druhých doslova závislí, ne vždy si to však uvědomují. Často v druhých úmyslně vyvolávají hněv, stud a rozpaky, provokují, kritizují, ponižují, intrikují, chovají se despoticky, nadřazeně a otravují své okolí, potom čerpají životní energii z projevů sebeobrany napadeného. Čím silnější emoce vyvolají (pláč, křik, stud, strach, zuřivost…), tím lépe pro jejich uspokojení. V tomto okamžiku se energie napadeného prudce uvolní. Tito požírači emoční energie nemají slitování, nutně potřebují svou každodenní dávku. Pokud si nenastavíte hranice, vysají vás.
Jak to funguje?
1. Vydírání, pocity viny, strach: v kontaktu s tímto člověkem máte pocit, že nikdy nic není dobře, že neexistuje cesta, abyste udělali něco tak, aby ho to uspokojilo. Vždy budete mít pocit viny, že jste něco udělali špatně. Jeho cílem není vám dokázat, že jste neschopní, ale vyvolat ve vás právě ty špatné emoce, kterými se on živí. Udělá se vám špatně od žaludku, rozbolí vás hlava nebo přinejmenším vás přivede do rozpaků. Potřebuje vaší pozornost. Nepomáhá vysvětlování ani domluvy. Pokud se budete na něj soustředit, bude vás vysávat. Vedle takového člověka se budete cítit stále více vyčerpaní a nebudete vědět proč. Jedinou cestou a záchranou pro vás je nepouštět si takového člověka k tělu. Nerozčilujte se, držte si odstup a jednoduše mu oznamte, že to nehodláte dál řešit a bavit se s ním na to téma. Bude to stále zkoušet a tak raději odejděte do jiné místnosti a nebo prostě úplně pryč.
2. Oběť: člověk, který neustále naříká a běduje nad životem. Lituje se a soustředí se jen na sebe. O vás se mu vůbec nejedná. Nic se mu v životě nedaří, smůla se mu lepí na paty, provází ho neustálá prohra, beznaděj, deprese. Všichni jsou na něj zlí a každý mu ubližuje. Takový člověk vás začne vysávat v momentě, kdy s ním budete soucítit. Od takových lidí je potřeba se citově distancovat. Můžete jim jen pokyvovat bez účasti a zkrátka, myslete si své. Oni velice rychle pochopí, že z vás nic nemají a najdou si jinou oběť.
Ja se bránit - všeobecné rady
Nermusíte být na upíry příkří. Pro začátek stačí klasická asertivita nebo model nenásilné komunikace podle Marshalla Rosenberga:
- nejprve dotyčného oceňte za důvěru, kterou do vás vkládá tim, že se vám svěřuje
- pak přejděte k tomu, co vnímáte jako problém, hovořte však pouze ze svého úhlu pohledu, např. "mám dojem..." "já to vnímám..."
- vyjádřete svoje potřeby, např. "rád/a bych, abys mi věnoval/a pozornost, stejně jako ji věnuji já tobě" ... nebo ... "když pořád mluvíš negativně, vysává mě to"
- navrhněte model pro budoucnost "můžete se domluvit tak, že budeme sdílet přibližně stejnou míru osobních věcí" ... a nebo ... "co kdyby ses zkusil/a dívat na svět trochu pozitivněji"?
Vyvarujte se vyčítavého tónu, ale mluvte důsledně. Pokud bude protějšek ochotný spolupracovat, můžete si gratulovat. Jeho emoční vampirismus není tak silný. Pokud vás však zahrne obviňováním nebo nadávkami, sdělte, že za takových podmínek se nebudete stýkat. Máte právo na vlastní život a nejste odpovědní za emoce druhých lidí.