Jak jsem objevila popenec

Jpopenec 1ak jsem objevila popenec

Téhle drobné rostlinky s fialovými kvítky si všímám každé jaro. Je jí všude na loučkách mezi domy spoustu. Specielně tady u nás v Neratovicích. Zrovna teď nedávno jsme s kamarádkou venčili pejsky a na loučce za kopcem Miluje Tě jsem si jí všimla. Rostla tedy hlavně u plotu hřiště. Říkám si, copak je to asi za rostlinku. Určitě bude mít nějaké léčivé účinky, jako ostatně skoro každá rostlinka, kterou najdeme na louce. Opět pak Google nezklamal. Zadala jsem "fialová kopřiva" a podle obrázků jsem bylinku identifikovala. 

Účinky a použití: Celá kvetoucí nať nebo jen listy se může používat jako odvar na čaj a pomáhá proti bolesti hlavy, pomáhá na trávení. Je účinná na nemoci dýchacích cest: dušnost, astma, kašel. Při delším pití čaje (cca 3 měsíce a více) rozpouští močové a žlučové kameny a písek v ledvinách. Listy se dají použít do sálátů a polévek (všude tam, kde se používá například petrželka). Rostlinka je velmi aromatická, příjemně voní. Údajně se jí dříve nahrazoval pepř. 

Olej z popence: naložit popenec do oleje a nechat 14 dní odstát, potom zcedit a vymačkat bylinu do jiné lahvičky. Olej se používá na mazání proti křečovým žilám.