Jak se správně ochlazovat v horkých dnech

zena v leteJak se správně ochlazovat v horkých dnechzdravy zivotni styl

Cítíte to nesnesitelné vedro a nemůžete s tím nic dělat, protože cestujete MHD a prostě to musíte „přetrpět“? Nebo sedíte v teplé kanceláři a klimatizace není zapnutá, protože většina kolegů je už z toho nachlazená? Na pomoc vám může přijít několik doporučení, jak si ve vedru zachovat „chladnou hlavu“.

Hýbejte se pomalu

Jak jistě víte, rychlý pohyb zrychluje tep a tím se tělo zahřívá. Pokud se věnujete nějakým sportovním aktivitám, přesuňte je na část dne, kdy ještě není takové horko. Ideálně hned z rána. Určitě vynechte namáhavé činnosti, jako je přenášení těžkých věcí. Choďte pomalu. Pokud už musíte zvládnout několik pochůzek po městě, zkuste se zajít zchladit do banky, úřadu nebo kostela. Jestliže trávíte celý den v teplé kanceláři, pořiďte si vějíř. Určitě vám to pomůže se alespoň na chvilku ochladit. Jeho funkčnost tkví v rozhánění teplého vzduchu, které produkuje naše tělo a tím nás ochlazuje.

Volte vhodné oblečení

Výborné jsou materiály z tenké bavlny, které jsou na pomezí tzv. „fáčoviny“, vyrábějí se z toho trička, šaty, košile. Tyto látky jsou lehounké a prodyšné. Určitě oblečení z bavlny je v horku nejlepší, protože odvádí pot. Jen je důležité zvolit správnou sílu materiálu. Je jich nespočet různých typů a druhů. Bavlna je důležitá právě pro svojí vlastnost odvádění potu z těla.  V dnešní době také hrají důležitou roli tzv. funkční materiály jako je např. Moira, které ochlazují tělo a odvádí pot z těla ven.

Ochlazení pomocí bylin a aromaterapie

Už vám někdo řekl, že se můžete ochladit mátou jak vnitřně tak i zvenku? Určitě znáte nápoj „Mojito“, který je typickým letním nápojem a je i ve verzi nealkoholické. Tento nápoj je na mátu velmi bohatý plný mátových lístků. Ne jen že dobře chutná, ale také má ochlazující účinky. Zvenku můžete aplikovat éterický olej z máty a aplikovat 2-4 kapky celkem na zátylek, spánky a vnitřní stranu zápěstí. Takto se vám máta dostane rychle do krevního oběhu a ochladí vaše tělo. Účinky ucítíte chladícím efektem téměř okamžitě právě na místech, kde aplikujete. Dalším pomocníkem vám může být chladivý gel Sněhurka s obsahem mentolu, kaštanu a kostivalu, který když namažete na zátylek a krční páteř, ne jen že vás ochladí, ale také uleví od ztuhlé šíje. Výborný je rovněž malý pomocník v praktickém roll on balení Ledový gel s obsahem éterických olejů s chladivými a osvěžujícími účinky. Nanáší se také na zátylek, spánky a vnitřní stranu zápěstí. Pokud chcete příjemně vonět a zároveň nebránit tělu přirozenému pocení, určitě si vyberete ze škály deodorantů a parfémů bez obsahu škodlivého hliníku a konzervantů. Tyto deodoranty fungují na bázi neutralizace zápachu, který vytvářejí bakterie. 

Pozor na dehydrataci

V horkém počasí je více než kdy jindy důležité si hlídat pitný režim. Nejlepší je čistá voda, která není úplně ledová z ledničky, ale tzv. odstátá nebo vlažná. Já si vždycky dávám v restauracích vodu nechlazenou. Ledová voda je pro tělo šok a tělo naopak začne produkovat více potu. Přibližně myslete na to, že je třeba vypít 1 sklenku vody za hodinu. Nejsem zastáncem pití několika litrů vody denně. Ale mám vypozorováno na svém těle, že přirozeně vypiju 1,5 – 2 litry vody bez toho, abych se do toho nějak nutila. Dehydrataci poznáte podle tmavé moči a může se objevit i bolest hlavy. Ve finále se můžeme osvěžit vodou ve formě sprchy nebo koupele v bazénu či rybníce.

Příjemné letní dny!