Keramická soška

podzimní vílaKeramická soška

Tak jsem to zkusila. Hned po kurzu sochařství jsem navázala kurzem keramiky, na podzim r. 2013. Na keramiku už jsem kdysi chodila, ale tvořila jsem spíše praktické věci do domácnosti: vázu, hrnek, misku atp. Sošku z keramiky jsem ještě nezkoušela. Předlohu k této sošce jsem našla na internetu: obrázek podzimní víly:-) Začátek tvorby byl jednoduchý....

Dala jsem na sebe hroudy hlíny, z které jsem potom sošku tvarovala. Tvořila jsem jí několik týdnů. A protože sukně slouží místo podstavce, nohy jsem musela vynechat. Soška se nakonec musela vevnitř vydlabat, aby vrstva hlíny nebyla moc silná a dala se dobře vypálit. S podzimní vílou jsem si opravdu vyhrála a do poslední chvíle jsem nevěděla, jak to dopadne. Je to proto, že barvy, které se na hlínu ve finále nanášejí,  vypadají po vypálení jinak než za čerstva, v mokré variantě. Zvolila jsem přírodní měděnou barvu, kterou jsem vytřela v závěru houbičkou, aby nebyla tak intenzivní.

Delší dobu jsem řešila, jak vyrobím listy. Vyřezávat jednotlivé drobné lístky z hlíny a lepit na sukni by trvalo moc dlouhou. Hledala jsem nějaká speciální vykrajovátka na listy, ale žádná velikostně vhodná jsem nenašla. Měla jsem štěstí, že kolegyňka v dílně přinesla vykrajovátka na vánoční cukroví, která se dobře hodila. A už jsem měla listů rychle hned několik. To byla mnohem rychlejší práce a hlavně už jsem neměla tolik času a téměř poslední zaplacenou hodinu keramiky.

Práce s hlínou mě opravdu baví a chci se tomu věnovat více. Letos jsem pracovala s hlínou alespoň na zahrádce při pěstování biozeleniny.