Harmonické bydlení

Tato sekce přináší inspiraci pro vaše každodenní harmonické bydlení. Ideálně v souladu s přírodou. Poukazuje na možnosti a řešení různých způsobů bydlení. Ať jsou to materiály, řešení příjemných interiérů a vše, co harmonické bydlení ovlivňuje a dopomáhá přijemnému bydlení. 

Jedlý les dává plody celoročně

plody permakulturni zahradyJedlý les dává plody celoročněharmonicke bydleni

V dnešním uspěchaném světě je krásné narazit na rodinu, která se chce uživit sama, být co nejméně závislá na civilizaci, nebýt otrokem složenek, hypoték, systému. Řada lidí po tom asi tajně touží, ale ne každý se k tomu odhodlá.
O to zajímavější je slyšet zkušenosti člověka, který tak s celou rodinou žije už 8 let. Tomáš Svoboda, návrhář a realizátor přírodních zahrad a samozřejmě, energeticky soběstačný a částečně potravinově soběstačný člověk.

Ekologické bydlení za nižší náklady

drevostavbaEkologické bydlení za nižší nákladyikona harmonicke bydleni

K ekologickým či alternativním stavbám se přiklání stále více lidí. Nejen těch, kteří chtějí být blíž k přírodě. Mnoho z nich k tomu dotlačí nedostatek peněz. Domy, které si postavili za pár tisíc mohou být inspirací pro všechny, kteří žijí pod tlakem úvěrových splátek a se strachem, že pokud by přišli o práci nebo o zdraví, ztratí i střechu nad hlavou. Navíc, posuďte, ti lidé si žijí jako v pohádce...

Tajemství přírodní zahrady

Tajemství přírodní zahrady prirodni zahrada
ikona harmonicke bydleni

Co si představit pod pojmem přírodní zahrada? Jaký je rozdíl mezi přírodní zahradou a zahradou, která zdobí okolí domu pouze s ohledem na tvar a barvy rostlin? Asi nejzásadnější rozdíl je, že přírodní zahrada je tvořena především tak, aby měla svůj přirozený biotop, takový jaký najdeme běžně v přírodě. Dá se říci, že se téměř jedná o malou přírodní rezervaci. Přirozeně zde žijí živočichové (ptáci, motýly, plazy...), kteří zde hledají útočiště a úkryt. Taková zahrada nabízí jak potravu, tak krásu a pestrost a prostor pro relaxaci celé rodině. Je zdrojem poznání a kontaktu s přirozenými přírodními procesy. Pro pěstování ovoce a zeleniny se nepoužívají rozpustná minerální hnojiva a pesticidy. To znamené, je zdrojem zdravé a čerstvé potravy pro svého majitele. 

Ekologická domácnost

Ekologickadomacnost1Co si představit pod pojmem Ekologická domácnostikona harmonicke bydleni

Pro mě ekologická domácnost znamená používání šetrných prostředků na úklid, čištění, mytí a praní. Takových prostředků, které neškodí spodním vodám a mohou se používat ve spojitosti s domácími čističkami odpadních vod a tato voda se může dále použít např. na zalévání zahrady. Běžně dostupné čistící a prací prostředky obsahují toxické látky, které mohou poškodit naše zdraví. Ovšem nejškodlivějším prostředkem mohou překvapivě být právě aviváže, díky nimž se toxické látky dostanou do našeho těla přímo přes pokožku nebo inhalování výparů v průběhu sušení prádla. Abychom se těmto potížím vyvarovali, mám tu pro vás program pro ekologickou domácnost.