Žítkovské bohyně

ŽítkováŽítkovské bohyně

Žítkovské bohyně je velmi zajímavý fenomén. Měla jsem tu čest a příležitost tento fenomén prozkoumat osobní návštěvou Žítkové, vesničky na pomezí Čech a Slovenska. Na úpatí Bílých Karpat, Moravských Kopanic. Kraj je to nádherný plný čistých potůčků, nádherných panoramatických výhledů, pohádkových lesů, kapliček, zvoniček. Chaloupky rozeseté po stráních. Při prvním pohledu velmi romantické místo s poklidně pasoucími se kravičkami a ovcemi, kam se podíváte. V podstatě tam nenajdete nic jiného. Jen tento způsob obživy místních obyvatel. Což dělá kraj ještě zajímavější. Od místních jsem se dozvěděla, že dokonce totalitní režim v těchto místech vůbec neuspěl v zabrání hospodářství vlastníkům. A tak se rodinná tradice bez narušení předávala dál. Život tu ovšem nebyl nikdy snadný.

Jak jsem objevila popenec

Jpopenec 1ak jsem objevila popenec

Téhle drobné rostlinky s fialovými kvítky si všímám každé jaro. Je jí všude na loučkách mezi domy spoustu. Specielně tady u nás v Neratovicích. Zrovna teď nedávno jsme s kamarádkou venčili pejsky a na loučce za kopcem Miluje Tě jsem si jí všimla. Rostla tedy hlavně u plotu hřiště. Říkám si, copak je to asi za rostlinku. Určitě bude mít nějaké léčivé účinky, jako ostatně skoro každá rostlinka, kterou najdeme na louce. Opět pak Google nezklamal. Zadala jsem "fialová kopřiva" a podle obrázků jsem bylinku identifikovala. 

Účinky a použití: Celá kvetoucí nať nebo jen listy se může používat jako odvar na čaj a pomáhá proti bolesti hlavy, pomáhá na trávení. Je účinná na nemoci dýchacích cest: dušnost, astma, kašel. Při delším pití čaje (cca 3 měsíce a více) rozpouští močové a žlučové kameny a písek v ledvinách. Listy se dají použít do sálátů a polévek (všude tam, kde se používá například petrželka). Rostlinka je velmi aromatická, příjemně voní. Údajně se jí dříve nahrazoval pepř. 

Olej z popence: naložit popenec do oleje a nechat 14 dní odstát, potom zcedit a vymačkat bylinu do jiné lahvičky. Olej se používá na mazání proti křečovým žilám.

Kočičí párty

Kočičí dezertKočičí párty

Úplně mě nadchla myšlenka, že pozvu sousedy na přivítání mého nového člena domácnosti: 3-měsíčního kocourka z útulku Srdcem pro kočky. Stále jsem pro něho neměla jméno a tak jsme ho spolu se sousedy vymysleli. Mates, Matýsek. Já mu už teď říkám Matty, Matýnek. Jak kdy. Matty mi přijde jednodušší kratší. Obvzlášť, když vleze na linku, kam leze prakticky pořád. Takže Matty kššáá je rychlejší:-) Beru si na pomoc rozprašovač na kytky nastavený na přímý proud. Ten je Mattymu nepříjemný avšak mu neublíží. Vím, že kuchyňská linka je z celého bytu asi nejlákavější prostor k průzkumným cestám takového koťete, obvlášť, když je zakázaná. Je mi jasný, kam Mates chodí, když nejsem doma:-)

Mini biozahrádka

biozahrádkaMini biozahrádka

Po deseti letech, kdy záhonek u rodičů ležel ladem jsem se rozhodla, že vyzkouším pěstování zeleniny bez chemie tzn. v biokvalitě. Musím říct, že se to celkem povedlo. Moje zahrádka měla 10 m2 a ještě stále je co sklízet. Aktuálně ještě máme rajčata. Nejvíc jsem si pochutnala na sladkém hrášku, který miluju. Dneska již existují možnosti, jak hnojit půdu organickými, tzn. přírodními hnojivy.

Keramická soška

podzimní vílaKeramická soška

Tak jsem to zkusila. Hned po kurzu sochařství jsem navázala kurzem keramiky, na podzim r. 2013. Na keramiku už jsem kdysi chodila, ale tvořila jsem spíše praktické věci do domácnosti: vázu, hrnek, misku atp. Sošku z keramiky jsem ještě nezkoušela. Předlohu k této sošce jsem našla na internetu: obrázek podzimní víly:-) Začátek tvorby byl jednoduchý....

Jak jsem objevila sochu

2013-07-03 20.56.38Jak jsem objevila sochu

Vždycky mě fascinovaly sochy. Uchvátil mě film o Michelangelovi, středověkém italském sochaři, který tvořil nádherné, dokonalé sochy i malby.

Někde uvnitř mě se ozýval tvůrčí hlas, který mě nabádal, abych tvořila něco z nějakého materiálu přímo prsty. Ukázalo se, že hlína je to pravé. Loni v létě (r. 2013) jsem absolvovala sochařský kurz a dílo se zrodilo….

Tahle první Bohyně se mi opravdu povedla. Sice pod vedením vystudované sochařky, ale i tak jsem na své dílo opravdu hrdá. Obrázek je z ještě ne úplně dokončené sochy.  Se sochou je to složitější v tom, že se vytvoří socha z hlíny, která se nanáší na drátěný základ. Potom se z toho tvoří odlitek ze sádry a původní socha se vlastně zase znovu zničí. Když jsem se dozvěděla, že se to takhle dělá, bylo mi to líto. Týdny práce a veškerá energie, kterou do toho dám je  fuč. 

Pejsek a kočička

P8110016Pejsek a kočička

Jsem opravdu šťastná, že je mám. Besinku a Matýska. Besy je kříženec, kterého jsem si přivezla 14. února 2012 z Prahy. Paní, která štěňátka nabízela zdarma pocházela z jiného města, ale v Praze pracovala, tak mi jí tam přivezla. Potěšilo mě to, že jsme se tak dohodly. Až pak jsem si uvědomila, že byl vlastně svátek Valentýna. Besinka byl pro mě opravdu dárek z lásky. Hned jak mě uviděla, vrtěla ocáskem a šla ke mně. Chtěla jsem nějakého malého pejska do bytu, aby mi dělal společnost a taky mě inspiroval k pohybu. A pohyb díky ní opravdu mám: minimálně 3x denně venčení.

Setkání s Moruší

Setkání s MorušíMoruše

Rozhodla jsem se, že pojedu na setkání s "vyjímečnými" ženami na víkend do Bratislavy. Setkání vedla Bea Benková. Tato žena je pro mě velmi inspirující a její transformační program pro ženy můžu vřele doporučit.

Setkání bylo skvělé a já jsem v neděli odjížděla z Bratislavy plná nových inspirací a zážitků. Byla jsem také docela unavená. Mám to takhle vždy, když někam cestuji a jsem obohacená o nové zážitky. 

Už jsem se nemohla dočkat, jak si na Florenci vyzvednu své auto a pojedu domů. Dokonce jsem byla rozhodnutá, že ještě chvíly nechám Besy (mojí fenku) v hotelu Mikeš, kam jí dávám, když jedu na víkend pryč. Besy se tam dokonce těší. Je to v domečku se zahrádkou a psi tam mohou svobodně lítat a hrát si.

Sobotní návštěva Kongresu žen - 15.06.2013

vstupenka - kongres žen

Sobotní návštěva Kongresu žen - 15.06.2013

Už týden dopředu jsem věděla, že tento kongres navštívím. Poslední dobou jsem se začlenila do více ženských skupin na Facebooku a díky tomu jsem dostala tip na tuto akci. Velmi ráda se obklopuji ženami, které na sobě pracují a chtějí žít plnohodnotný a smysluplnný život. Věděla jsem, že takové ženy potkám i zde na této akci. 

Jak jsem navštívila rodnou hroudu svojí prababičky

PA110216

Jak jsem navštívila rodnou hroudu svojí prababičky

Dozvěděla jsem se, že je dobré hledat svoje kořeny a spojit se s nimi. Rozhodla jsem se, že pojedu na Slovensko, odkud pocházela moje babička a prababička. Tohle jsem udělala v  roce 2012 na podzim a velmi mi to pomohlo. Přesto, že již obě ženy dávno nežijí, jako by závan předků nějak opravdu posílil můj pocit stability a jistoty zde na Zemi.