Vztahy a partnerství

Vztahy a partnerství jsou velmi důležité pro náš každodenní spokojený život. Člověk je tvor společenský a pokud mu určitá situace neumožňuje udržovat kvalitní mezilidské vztahy, může to vést k jeho újmě na psychickém zdraví. Následující články a videa by vám měli přinést inspiraci k vytváření harmonických vztahů a varování, která takovým vztahům brání. 

Emoční upíři a jak se jim bránit

emocni upiriEmoční upíři a jak se jim bránitikona vztahy a partnerstvi

Jste velmi empatiční a vnímavý. Jste ochotní naslouchat. Máte někdy pocit, že jste jak houba a nasajete všechny emoce ze svého okolí? Jste ideální "kořistí" pro tzv. emoční upíry. 

Emoční upíři jsou všude mezi námi. Mohou to být kolegyně či kolegové z práce. Kamarádi. Příbuzní. Na první dojem mohou být velmi bystří, talentovaní a charismatiční. Ale zároveň velmi nebezpeční. Oni si toho většinou nejsou vědomi. Jestliže to dělají vědomně, většinou tak posilují svoje ego a cítí se pak silněji a lépe. Někdy začnou být tito lidé na energii druhých doslova závislí, ne vždy si to však uvědomují. Často v druhých úmyslně vyvolávají hněv, stud a rozpaky, provokují, kritizují, ponižují, intrikují, chovají se despoticky, nadřazeně a otravují své okolí, potom čerpají životní energii z projevů sebeobrany napadeného. Čím silnější emoce vyvolají (pláč, křik, stud, strach, zuřivost…), tím lépe pro jejich uspokojení. V tomto okamžiku se energie napadeného prudce uvolní. Tito požírači emoční energie nemají slitování, nutně potřebují svou každodenní dávku. Pokud si nenastavíte hranice, vysají vás. 

Žena a muž v rodině otočení rolí

zena a muz v rodineŽena a muž v rodině: otočení rolíikona vztahy a partnerstvi

Přináším vám rozhovor se světově uznávanou psycholožkou Jiřinou Prekopovou ze serveru ona.idnes, který pokládám za velmi nosný a užitečný k danému tématu. 

Z žen jsou chlapi, otcům chybí autorita, děti jsou chudáci

To si myslí tato světově uznávaná psycholožka Jiřina Prekopová. Žila v Německu, přednášela na různých místech světa, její knihy jsou bestsellery. Byť se jí blíží devadesátka, nepřestává ji zajímat, kam se společnost ubírá. Její názory možná někoho nadzvednou.

Ve svých kurzech jste zmiňovala, že my ženy neumíme partnery omaminkovávat. Můžete vysvětlit, co si pod tím pozoruhodným výrazem představit?
Tak já vám to ukážu. Pojďte ke mně. Stoupněte si tady po mém boku. Tak, teď budete dělat chlapa. Já se k vám jen otočím a takhle jemně, láskyplně vás pohladím po tváři. Nic víc, jen se vás lehce dotknu. Tak jsem vás právě omaminkovala. Když muž nechce udělat to, co po něm chcete, a je vzpurný, pohlaďte ho. Uvidíte, co to s ním udělá.

Kvality skutečného muže

muzKvality skutečného mužeikona vztahy a partnerstvi

Muži to v současné feministické době nemají vůbec jednoduché a mnohým z nich se špatně hledá podstata jejich mužské síly, neboť my, silné a soběstačné ženy, jsme přebraly mnohé z jejich úloh, a umíme si s valnou většinou věcí poradit samy, namísto toho, abychom vstoupily více do sebe, rozvíjely svou ženskost a učily se být klidným moudrým proudem. 

Muži tak vedle nás slábnou, začínají se podceňovat a ztrácejí pevnou půdu pod nohama nejen ve vztazích partnerských, ale i ve vztahu k sobě samému, ke svému poslání i životu vůbec.

Milencův opravdový dotek

milenciMilenec se zeptal: ikona vztahy a partnerstvi

"Jak si přeješ, abych se tě dotýkal?”
Milenka odpověděla:
“Chtěla bych, aby se
s mě dotýkal tak, jakobys zítra měl odjet někam velice, velice daleko a chtěl by sis pamatovat každý kousek mého těla, jemnost mé pleti, všechna zákoutí a křivky mého těla.

Chtěla bych, aby ses mě dotýkal, jakobys byl slepý a věděl, že mě miluješ šíleně, ale nikdy mě neuvidíš.
Dotýkal se mé tváře, mých prsou, stehen… Učil se, jak “vypadám”, představoval si mě v duchu, zatímco tvé ruce by objevovaly mé tělo.
Chtěla bych, aby se
s mě dotýkal, jakoby tvé ruce byly rukami léčitele a vyzařovaly energii lásky každým pohlazením.

Dvanáct tajemství lásky

12 tajemství láskyDvanáct tajemství láskyikona vztahy a partnerstvi

Láska je nejniternější potřebou muže i ženy. Lidský duch strádá nikoli hrozbou nemoci nebo chudoby, ale strachem, že není nikoho, kdo by o něj skutečně stál, nikdo, kdo by mu skutečně rozuměl. My všichni zoufale toužíme po lásce, bez ohledu na to, zda jsme zdraví, majetní či rozumní, neboť bez lásky zůstáváme osamoceni.

A je tedy láska hledána jak v nebi, tak i v pekle, jak svatými, tak i hříšníky, ať již je toto hledání zavede kamkoli ... třeba i skrze bludiště sexuální revoluce do Věku Vodnáře. Bez ohledu na to, jakou cestou se ubírají na své pouti za štěstím, tou vnitřní potřebou, jež je na této pouti pohání, je vždy láska. Nejde o to ji dávat, nejde o to ji dostávat, jde o to sdílet ji. Milovat a být milován. Proč je trvalá vzájemná láska tak nepochopitelná? Aby muž a žena dosáhli úplného a trvalého spojení se svou druhou polovinou (s duchovním blížencem), musejí se nejdříve naučit zákonitostem dvanácti slunečních znamení, musejí zvládnout moudrost těchto dvanácti tajemství lásky. Pak budou svými duševními, tělesnými, citovými a spirituálními podstatami schopni dosáhnout konečné, dokonalé harmonie.