Zdravé stravování

Strava by měla být hlavně vyvážená, bohatá a také barevná :-) se správným poměrem sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny. Určitý návod k tomu můžete najít například v kalorických tabulkách. 

Aktuální "raw" trendy ve stravování poukazují na plnohodnotné potraviny, živé, čerstvé, které zasytí a dodají tělu spoustu živin. Bio potraviny jsou zase výsledkem ekologického zemědělství, jehož cílem je používat biologická hnojiva a vyhnout se dusičnanům, pesticidům a herbicidům, které se pak dostávají do lidského těla, kde škodí. Je potřeba si dát ale pozor, aby se nejednalo o koupenou značku, ale skutečnou biopotravinu. Pokud si nejste jisti, je lepší si vybrat lokálního farmáře, od kterého si koupíte ovoce, zeleninu, maso, vejce, mléčné výrobky. Takové potraviny jsou bohaté na enzymy, vitamíny, minerály plné přirozených barev a chutí. Je důležité si najít vlastní cestu ke stravování v souladu se svým tělem a duší. Následující články a videa by vám k tomu měli být inspirací. Moje cesta byla postupná detoxikace, očista těla za pomoci např. čerstvých zeleninových a ovocných šťáv, bylinných čajů, půstů a zařazení kvalitních, čerstvých potravin a postupné zbavení se průmyslových tzv: "prázdných potravin", které tělo zatěžují konzervanty, dochucovadly a nemají se skutečnými živinami nic společného. Občasná konzumace takových potravin zásadně neuškodí. Není ale dobrou volbou, aby tvořili podstatnou část našeho jídelničku. 

Co jíst na podzim, podzimní výživa a tipy jak se chránit před prochladnutím

podzimni stravaCo jíst na podzim, podzimní výživa a tipy jak se chránit před prochladnutím
zdrave stravovani

Jistě jste si všimli, že se během krátké chvíle velmi ochladilo. Je to rychlý přechod teplot a zima už dává o sobě znát. Samozřejmě naše tělo na to může reagovat prochladnutím. Buďte v souladu se svým tělem a naslouchejte jeho potřebám. Je dobré reagovat rychle. Tzn. pokud cítíte zimu a prochladnutí - okamžitě se zahřejte. Ať už oblečením nebo vnitřně teplým čajem s citrónem a medem. Je to klasika, ale když to nasadíme rychle, naše tělo nestihne prochladnout a bude zase fit. Pokud cítíte škrábání v krku, celkovou malátnost je to už známka toho, že máte nějaký bacil nebo vir. Mě se velmi na to osvědčil nápoj citrónová tráva, který má antivirové a antibakteriální účinky. Vždy převařím  1 PL v 1 litru vody, ideálně maximálně 2 minuty a mám lahodný nápoj s lehce citrónovou příchutí. Není třeba nijak dochucovat, ale můžete přidat med. Případně můžete podpořit přirozenou obranyschopnost svého těla výborným bylinným čajem Vlčihorská zahrádka s obsahem bylinek nasbíraných na Vlčí Hoře na pomezí Českosaského Švýcarska. 

Nezdravosti ve zdravé výživě

snidaneNezdravosti ve zdravé výživězdrave stravovani

Specialistka na zdravotní prevenci  a výživu Margit Slimáková mě fascinuje svým rozumným přístupem k výživě a ke stravování. Její projekty jako je "Zdravý talíř" nebo "Skutečně zdravá škola" jsou velkým přínosem široké veřejnosti. Mě osobně některé trendy ve zdravé výživě nepřipadají přirozené a proto si dovoluji zveřejnit zde tento článek, který Margit Slimáková uvedla na svém blogu. Nezbývá mi, než souhlasit. 

Na šíření osvěty, informací a aktuálních poznatků o zdravém jídle mají svůj ohromný podíl nejen alternativci a foodbloggeři, ale také farmářské trhy a prodejny zdravé výživy. Mnozí z nadšenců předběhli nejednoho výživového a lékařského experta. Zatímco odborníci živili protitukovou hysterii, praktici z terénu doporučovali jíst nejkvalitnější potraviny a vyhýbat se vysoce průmyslově upravovaným produktům, zbytečným aditivům a reziduím agrochemikálií. A měli pravdu.

Dusičnany v ovoci a zelenině

videoicon1Dusičnany v ovoci a zeleniněikona zdrave stravovani

V následujícím krátkém videu uvidíte, kolik dusičnanů obsahuje ovoce a zelenina kokrétně nakoupená v řetězci Lidl. Bohužel, donedávna tento řetězec nabízel poměrně kvalitní ovoce a zeleninu, ale je to opravdu sázka do loterie. Něco je dobré a něco ne. Já osobně se řídím vnitřním pocitem nebo chceteli intuicí při nákupu potravin. Samozřejmě nejlepší je ovoce a zelenina ze zahrádky, kde víme, jak byla vypěstována. Namítnete: ovzduší je také zamořeno. To sice ano, ale není to tak markantní, jako když se ještě do půdy přidávají hnojiva s dusičnany. Pak už je to opravdu jedovaté pro nás! Jsou to karcinogenní látky.

 

 

16 dietních mýtů

dietni myty 116 dietních mýtůikona zdrave stravovani

Ano, v dortech je spousta cukru. Ale to třeba v ovoci také!

Německý dietolog Detlef Pape (54) sestavil v souvislosti s dietami a hubnutím seznam 16 největších vžitých omylů a lží…

1. Z tuku se tloustne.

Ne! Maso (až 0,5 kg denně) a tuk (80 až 120 g denně) jsou naprosto v pořádku.

2. Když budu jíst méně, zhubnu.

Ne! Kdo jí méně, ztrácí svaly, které jsou spalovačem tuků. Omezíte-li radikálně příjem kalorií, začne si vaše tělo paradoxně dělat větší tukové zásoby na »horší časy«.

Doporučené denní dávky vitamínů a minerálů


vitaminy mineralyDoporučené denní dávky vitamínů a minerálůikona zdrave stravovani

Doporučené denní dávky vitamínů a minerálů jsou takové dávky, které by měli pokrýt základní denní potřebu u zdravého jedince. Tato denní dávka se pak může lišit s ohledem na různé faktory jako je věk jedince, zdravotní stav, roční období a nebo míra fyzické aktivity.

 

V přiložených tabulkách najdete doporučené denní dávky vitamínů a minerálů dle vyhlášky ČR o označování výživové hodnoty potravin. 

Vitamíny a minerální látky a jejich doporučené denní dávky dle vyhlášky číslo 450/2004 Sb. a novely 330/2009 Sb.

Jak poznat kvalitní med

medKvalitní med cukernatí, tedy správně krystalizujeikona zdrave stravovani

Med je jeden z darů přírody, kterých bychom si měli vážit. Mezi lidmi o něm koluje nejeden mýtus. Ten o jeho kvalitě, který tvrdí, že čím pomaleji med krystalizuje (nesprávně cukernatí), tím je kvalitnější, je jedním z nejčastějších.
Ve skutečnosti je tomu naopak.

Druhy medu a jak med vlastně vzniká

Včely pro tvorbu medu sbírají dva druhy šťáv – nektar rostlin, z nějž vzniká med květový/luční a medovici, kterou vylučují mšice, červci a larvy dalšího hmyzu a z níž vzniká med medovicový (někdy zvaný lesní). Dále může vzniknout směs těchto druhů (výsledku se také říká lesní med). Oba tyto druhy šťáv zároveň včele slouží jako potrava. Z tohoto důvodu je nikdy nesbírá zbytečně daleko od úlu, protože by je dříve spotřebovala, než by doletěla zpět.

Palmový olej ano či ne?

 

palmovy olejPalmový olej ano či ne?ikona zdrave stravovani

Problematiku palmového oleje sledujeme již od doby, kdy jsme se v roce 2005 rozhodli zařadit do nabídky červený palmový olej Carotino pro jeho výjimečné účinky na zdraví. V poslední době se z palmového oleje stalo široce diskutované téma hlavně v souvislosti s postupující devastací deštných pralesů v Indonésii. Známe ale všechny souvislosti?

Globální argumenty proti palmovému oleji hovoří o tom, že nejvíce se oleje spotřebuje v nadnárodních potravinářských koncernech do výrobků, které jsou nezdravé samy o sobě, nehledě na palmový tuk. 70 % produkce se spotřebuje na domácím asijském trhu. Nárůst poptávky v posledních letech je způsobený zejména zvýšenou produkcí biopaliv. Téma, které má široké společenské souvislosti, velmi dobře popsal Otakar Jiránek, ředitel firmy Country Life, s jehož náhledem plně souzníme. Doporučujeme si pro rozšíření souvislostí přečíst článek dříve, než budete pokračovat ve čtení: http://www.countrylife.cz/data/files/palmovy-tuk-clanek-250.pdf
Ochrana přírodních zdrojů je součástí hodnot Nobilis Tilia, i když práce s přírodními surovinami vždy obnáší jejich pěstování, sklizeň a zpracování s potenciálním ohrožením rovnováhy ekosystémů, ať už se týkají lánů sóji, slunečnice či řepky, plantáží olivovníků anebo palem. Proto klademe důraz na bio suroviny, jejichž proces získávání z přírody je šetrný a kontrolovatelný. Proto jsme z naší nabídky vyřadili mýdla s rafinovaným palmovým tukem a zachováváme v nabídce palmový olej Carotino z certifikovaných zdrojů.

Ekologické zemědělství a biopotraviny

videoicon2Ekologické zemědělství a biopotravinyikona zdrave stravovani

V následujícím krátkém videu uvidíte případovou studii pětičlenné švédské rodiny, jak se změní její život po 14 denní konzumaci biopotravin. 

8 bezmasých zdrojů bílkovin

rostlinne bilkoviny8 bezmasých zdrojů bílkovinikona zdrave stravovani

Avokádo: je bohaté na vitamin C, železo a zdravé tuky. Obsahuje také vysoké množství bílkovin.
Hrách: můžete přidat do salátů, polévek nebo jako přílohu. Z jednoho šálku hrachu získáte 10 gramů proteinu.
Dýňová semínka: nemusíte jíst jednou za rok při dlabání dýně. Pochutnejte si na nich běhěm celého roku, třeba jako pražená dýňová nebo cuketová semínka.

 

6 studií, proč je bio lepší

bio6 studií, proč je bio lepšíikona zdrave stravovani

V současné době nabývají bioprodukty postupně převahu a stále více a více studií dokazuje, že kontrolované ekofarmy opravdu vyrábějí lepší potraviny než ty velké. Nyní vám představíme některé z nich, abyste viděli, proč má smysl bioprodukty kupovat!