Zdravý životní styl

V této sekci najdete videa a články, které vám přináší inspiraci pro váš každodenní zdravý životní styl. Inspiraci, jak si dát do rovnováhy tělo, duši i mysl. Nebo naopak, jaké faktory přispívají k nerovnováze. 

Chemické látky jako naši pomocníci

zkumavky květinyChemické látky jako naši pomocníci zdravy zivotni styl

Aktuálně jsem dostala inspiraci napsat článek na výše uvedené téma. Je to taková moje úvaha nad současnou situaci ohledně používání chemie versus používání přírodních produktů, které by měli obsahovat umělých, chemických látek minimum nebo žádné. Pozoruji totiž, že jako lidstvo procházíme velkými extrémy, co se týče přístupu k chemii jako takové a k chemickým látkách všeobecně. Máme tady skupiny primárně žen, které plošně odmítají jakoukoliv chemii. Nerada bych jmenovala nebo paušalizovala. Každý jsme originál a tak se to ani nedá určit. Kdo je jaký. Já jsem někde uprostřed. Vždy ve všem hledám rovnováhu. Když vidím, že někde někdo něco výrazně obdivuje a na druhou stranu něco výrazně odmítá, cítím v tom vždy varování. Například v současné době se mi nelíbí, jak nyní všude doporučují kokosový olej jako zdraví prospěšný. Předpokládám totiž, že někdo za čas přijde s tvrzením, že je to přesně naopak a že nám kokosový olej neprospívá. Je tomu tak i například s agávovým sirupem. Ten byl také všude propagován. A většinou ho nabízejí firmy, které se zabývají prodejem zdravé výživy. Aktuálně se ukazuje, že agávový sirup až tak zdraví prospěšný není. Tento fakt jsem se dozvěděla na stránkách výživové poradkyně Margit Slimákové, kterou považuji za rozumnou. A opravdu na jejích stránkách hledám inspiraci, co se výživy týče. Já osobně tyto věci cítím tak, že je ideální používat pro svojí potřebu to, v čem jsme vyrůstali a z prostředí, ve kterém žijeme. Tzn. co se týče tuků například, tak určitě doporučuji používat sádlo nebo máslo. Ale tím zase netvrdím, že bychom se měli vyvarovat všem produktům, které z našeho prostředí nepocházejí. Všeho s mírou. Asi tak bych se na to dívala. A také, jak to každý sám uvnitř cítí. Co mu prospívá a co ne. Jako lidé jsme velmi různí, máme různé krevní skupiny, které určitě hrají velkou roli v tom, jaké potraviny jsou pro nás vhodné a jaké nejsou. Je velice důležité poslouchat naše tělo a naše vnitřní pocity. Tam totiž najdeme odpověď na všechny otázky. I na ty, co přijmout do svého života a co ne. 

Rok Venuše 2018

Alita ZaurakRok Venuše 2018zdravy zivotni styl

Nastal čas otevřít se lásce a hojnosti…
Čas uskutečnit své záměry, nápady a získané inspirace a udělat své každodenní bytí krásnějším, harmoničtějším a tak i zdravějším.
Věnovat pozornost hmotným záležitostem a dát je tak do pořádku.
Láskyplně pečovat o sebe a tím i o své životní prostředí...

Nový rok 2018 nám přináší možnost obzvláště intenzivně prožívat lásku a city v nejrůznějších podobách: lásku k sobě, lásku jako sexuální přitažlivost, lásku k přátelům a blízkým, lásku k lidem, zvířatům, přírodě, místům, věcem...a nakonec Lásku, která je vlastně vším…
Zatímco v uplynulém roce Slunce jsme se probouzeli a rozpomínali se, kdo vlastně jsme, co nás baví a naplňuje, jak chceme žít, v následujícím roce Venuše můžeme toto poznání prostě a jednoduše uskutečňovat. Den za dnem trpělivě jej uvádět do praxe.

Aromaterapie v létě

aromaterapie v leteAromaterapie v létězdravy zivotni styl

Máme za sebou krásný nejdelší den v roce a svátek letního slunovratu. Léto je v plném proudu a podle TČM (tradiční čínské medicíny) nastupuje vládu element Ohně. Jeho síla je cítit všude kolem nás. Energie léta přináší radost, lásku a naplnění. Stejně jako květy rostlin vystavují slunci svou obdivuhodnou dokonalost, rozvíjejte i vy s pomocí éterických olejů svoji jedinečnost a přirozenou krásu. Právě v létě k tomu máte tu nejlepší příležitost.

Element Ohně totiž dává deroucí se jarní energii vnitřní smysl, který se v psychice člověka projevuje jako uvědomění si sebe sama, své vlastní identity. Pozornost se obrací k sobě, svým potřebám, ale zároveň velice silně, skrze své Srdce, vnímáme interakci s ostatními lidmi. Právě v tomto období máte příležitost poznat, co vás skutečně naplňuje, abyste dosáhli radosti a štěstí.

Jak se správně ochlazovat v horkých dnech

zena v leteJak se správně ochlazovat v horkých dnechzdravy zivotni styl

Cítíte to nesnesitelné vedro a nemůžete s tím nic dělat, protože cestujete MHD a prostě to musíte „přetrpět“? Nebo sedíte v teplé kanceláři a klimatizace není zapnutá, protože většina kolegů je už z toho nachlazená? Na pomoc vám může přijít několik doporučení, jak si ve vedru zachovat „chladnou hlavu“.

Hýbejte se pomalu

Jak jistě víte, rychlý pohyb zrychluje tep a tím se tělo zahřívá. Pokud se věnujete nějakým sportovním aktivitám, přesuňte je na část dne, kdy ještě není takové horko. Ideálně hned z rána. Určitě vynechte namáhavé činnosti, jako je přenášení těžkých věcí. Choďte pomalu. Pokud už musíte zvládnout několik pochůzek po městě, zkuste se zajít zchladit do banky, úřadu nebo kostela. Jestliže trávíte celý den v teplé kanceláři, pořiďte si vějíř. Určitě vám to pomůže se alespoň na chvilku ochladit. Jeho funkčnost tkví v rozhánění teplého vzduchu, které produkuje naše tělo a tím nás ochlazuje.

Opalování s přírodními oleji

opalovaniOpalování s přírodními olejizdravy zivotni styl

Slunce už nádherně pálí a my přemýšlíme, jakou pomoc dáme svojí kůži, aby dostala krásnou zlatou barvu bez bolestivých popálenin. Samozřejmě opalování je třeba činit s rozmyslem a respektem k síle slunečních paprsků. Pobyt na přímém slunci pro začátek stačí maximálně 30 minut a tento čas je dobré postupně prodlužovat. Přírodní přípravky pomáhají za předpokladu, že prvotní ochranou je náš zdravý rozum. Jak tedy na to?

Karoten – dobrý přítel opalování

Před letní sezónou se začněte na opalování připravovat vnitřně. Tedy ne pouze mentálně těšením se na teplé dny, ale také zvýšeným příjmem karotenu, ať už v přirozené stravě nebo v doplňcích. Karoten totiž podporuje vznik kožního barviva melaninu, který stojí za „zdravou“ barvou opálení, a jehož mají jižní národy přirozeně mnohem více než my. Karoten sice pohlcuje UV záření, ale pouze ve vysoké koncentraci, a navíc UV světlem rychle degraduje. Má tedy větší smysl ve stravě. Kromě zeleniny jej najdete také v rakytníkovém a Carotino oleji.

Lež kterou žijeme

videoicon2Lež, kterou žijemeikona zdravy zivotni styl

Jsme skutečně svobodní? Je náš každodenní život plnohodnotný a naplňující? Je možné žít život, který je naším skutečným posláním? Všechny tyto otázky jsem si kladla od dětství. Je zde nějaký vyšší zájem na tom, jak náš každodenní život vypadá a jakým způsobem ho žijeme? Odpověď je ano. V následujícím krátkém videu je to velmi názorně shrnuto, jakým způsobem jsou naše životy řízené a proč. Je to naplňující? Na to si odpovězte sami. 

2017 rok slunce, rok probuzení - astropředpověď od Ality Zaurak

rok20172017 rok slunce, rok probuzení - astropředpověď od Ality Zaurakikona zdravy zivotni styl

Rok 2017 přeje a žehná novým začátkům!

Vybízí k plnému soustředění se na sebe sama a na svou vlastní jedinečnou cestu.

Inspiruje k tvořivosti a svobodnému rozvíjení svých talentů a dovedností.

Vede nás k rozpomenutí se na to, kdo jsme a co si opravdu bytostně přejeme.

Vědomé spojení se Zdrojem energie v nás napomůže celkovému ozdravění našich těl, vztahů a dalších oblastí života...

V uplynulém roce Marsu jsme více či méně dobrovolně ukončili staré záležitosti, rozloučili se s tím, co již nepotřebujeme, co nás trápí a zbytečně zatěžuje. Tím se osvobodil vnitřní i vnější prostor a my se můžeme otevřít novým možnostem a příležitostem… A také novému vnímání a chápání života a sebe sama.

Šank prakšalána - očista trávicího ústrojí

očistaÚčinnou metodou je jogínská šank prakšalana, jež báječně pročistí membrány tenkého i tlustého střevaikona zdravy zivotni styl

Do hrnce nalijeme dva litry vody (nejlépe filtrované), na každý přidáme zarovnanou lžíci kamenné soli /lepší a zdravější varianta je himalájská nebo černá sůl/, přidáme nať petržele, aby si tělo myslelo, že má polévku, převaříme, necháme schladit na teplotu těla a ráno nalačno po 2 dc sklenicích popíjíme. Přitom cvičíme sestavu cviků, které pomáhají posunovat vodu tělem, trávicím traktem dolů: 1. úklony těla do stran s pažemi nad hlavou, 2. otáčení trupu vpravo a vlevo, 3. opřeni o zem špičkami nohou a o dlaně, dolní končetiny propnuté, tělo prohnuté do luku (držte záda v bedrech, ať si neublížíte) a otáčíme hlavu s tělem tak, že se podíváme na vzdálenější patu, 4. v podřepu s nohama od sebe asi v úrovni kyčlí stlačujeme střídavě pravou rukou pravé koleno a levou levé směrem k druhé noze a tlačíme tak na dolní část střeva. Asi po 6 sklenicích by mělo dojít k vyprázdnění. Pak znovu po každé 1-2 sklenicích a cvicích. Pokračuje se, dokud nevytéká čistá tekutina. Nakonec vypijeme 3 sklenice teplé vody bez soli a vyvoláme dávivý reflex. Tím se pročistí žaludek a pozastaví proces. Můžete si také masírovat břicho rukama ve směru hodinových ručiček. Do půl hodiny po odchodu tekutin by mělo přijít jídlo, nejlépe měkká (až rozvařená) rýže s máslem (a bez soli).

Voda základ života

vodaVoda je základ životaikona zdravy zivotni styl

Látka, která zabírá 71 % povrchu země, zároveň tvoří 70 % lidského těla a až 90 % těla rostlin. Voda je pro život na zemi nepostradatelná, stejně jako pro dobré zdraví každého člověka. Japonský vědec tvrdí, že voda je inteligentní. A překvapivě není sám.

Sklenice vody - může mít voda, pralátka vesmíru, jakousi formu ingeligence? Jde o živý organismus?

Uzdrav svá vnitřní zranění

trápeníUzdrav svá vnitřní zraněníikona zdravy zivotni styl

Pět typů zranění, která člověku brání být sám sebou.
Každé dítě při narození z hloubi duše ví, že se inkarnuje z toho důvodu, aby bylo samo sebou a aby získalo nesčetné zkušenosti. Jeho duše si ostatně zvolila rodinu a prostředí, do nichž se rodí s určitým, přesným cílem. Při příchodu na tuto planetu máme všichni tentýž úkol: sbírat zkušenosti, dokud se nám nepodaří přijímat je a naučit se skrze ně milovat sebe sama. Dokud určitou zkušenost neprožíváme v přijetí sama sebe a halíme ji do hávu soudů, viny, strachu, lítosti nebo do jakékoli jiné formy nepřijetí, pak k sobě neustále přitahujeme události a osoby, kvůli nimž danou zkušenost prožíváme dokola stále znova...

Strana 1 z 2